Deutsch Polski English Russian
Ostatnie wpisy
We love LOHASWe love LOHAS

LOHAS – to słowo brzmi trochę egzotycznie, dziwnie, jak nowe „hygge”, prawda? Faktycznie ma coś wspólnego z duńskim hygge, bo również jest sposobem na życie, a mówiąc ściślej: na świadome, odpowiedzialne życie.

Misja gospodarcza w DubajuMisja gospodarcza w Dubaju

O wyjeździe na misję gospodarczą do Dubaju. Rozmowa z Małgorzatą Pasierbską i jej córką - Malwiną, która reprezentowała firmę na arenie międzynarodowej. 

Bestsellery
Wosk zapachowy Ginger Spice Cookie
Wosk zapachowy Ginger Spice Cookie

9,00 zł

szt.
Wosk zapachowy Elegant Simplicity
Wosk zapachowy Elegant Simplicity

9,00 zł

szt.
Wosk zapachowy Beautiful Poison
Wosk zapachowy Beautiful Poison

9,00 zł

szt.
Świeca zapachowa Cotton Breath 100G M
Świeca zapachowa Cotton Breath 100G M

69,00 zł

szt.
Szkodliwe i wątpliwe etycznie substancje w kosmetykach cz. 2

Szkodliwe i wątpliwe etycznie substancje w kosmetykach cz. 2

 

W pierwszym wpisie poświęconym szkodliwym i wątpliwym etycznie substancjom w kosmetykach pisaliśmy o tym,  że to właśnie masowa produkcja i chęć robienia szybciej, więcej i taniej sprawiły, że naturalne substancje pielęgnujące urodę zostały wyparte przez środki chemiczne. Dziś większość z nas przywykła, że płyn do kąpieli robi dużo bąbelków, mydło i płyny do mycia ciała pienią się jak szalone, a wszystkie kosmetyki intensywnie i bogato pachną. Do tego są pakowane w tani plastik, a nasze łazienki i kosmetyczki zamieniają się w wytwórnie plastiku… ale o tym innym razem.

 

Kiedy pierwszy raz sięgasz po kosmetyk prawdziwie naturalny często uznajesz go za wadliwy. Jakoś tak mało się pieni… albo to mydło jakieś takie zbyt miękkie, czy konsystencja jakaś taka… dziwna. Doszło do tego, że naturalne receptury są dla nas… wątpliwe.

 

SMALEC I OLEJ PALMOWY

Jednak nie zawsze naturalna receptura  jest etyczna. Przykładowo tradycyjna receptura na mydło wykorzystuje… smalec wieprzowy.  Smarowanie się tłuszczem zwierzęcym nie wydaje nam się specjalnie przyjemne ani miłe dla ciała… wręcz taka perspektywa jest nieco odrzucająca. Pewnie też dlatego, że jesteśmy przeciwnikami traktowania zwierząt jak produkty rozkładane na części, by przynieść korzyść człowiekowi. Z naturalnych składników, których etyka może być wątpliwa, warto wymienić też olej palmowy/kokosowy. Pod jego uprawę i dla jego pozyskania wycina się lasy, siedliska życia wielu zwierząt. Jednak są też uprawy ekologiczne, certyfikowane, prowadzone z poszanowaniem dla środowiska naturalnego. I tak pozyskany olej można zaliczyć do etycznych składników kosmetyków.

 

Nie wiesz jakiego oleju używa producent? Zapytaj! W dobie Instagrama do każdej marki można bez większego problemu dotrzeć.

 

ELASTYNA (ELASTIN, HYDROLYZED ELASTIN)

Kolejny odzwierzęcy surowiec w kosmetyce. Pozyskuje się ją z naczyń krwionośnych i wiązadeł karkowych krów. Nie można powiedzieć, że żadne zwierzę nie ucierpiało, by podzielić się z nami tkankami…

JAJKA (HYDROLYZED EGG PROTEIN, HYDROLYZED EGG SHELL MEMBRANE, OVUM, OVUM POWDER, OVUM OIL, EGG POWDER, EGG OIL, DREID EGG YOLK, EGG YOLK EXTRACT)

Spytacie cóż mamy do jajek i dlaczego nie są etyczne… zaś my zapytamy, czy przemysłowa hodowla kur jest etyczna? Wiecie jak wygląda życie na fermach? Chyba najbliższym porównaniem dla ich życia jest… obóz koncentracyjny. Owszem są również hodowle zwane wolnym wybiegiem, które wydają się przyjaźniejsze dla zwierząt. Jednak i w tych hodowlach nie brakuje cierpienia: każde pisklę płci męskiej jest traktowane jako zbędny odpad i utylizowane… w jaki sposób? Sprawdźcie w Internecie. Ta wiedza jest naprawdę tylko dla ludzi o mocnych nerwach.

JEDWAB (SILK, HYDROLYZED SILK, SILK POWDER, SERICA, SERICA POWDER)

Jedwabniki to motyle, a z ich kokonów pozyskuje się jedwab. Pozyskuje się go gotując kokony, wraz z larwami.

KERATYNA (KERATIN, HYDROLYZED KERATIN)

Keratyna to białko występujące u zwierząt w piórach, wełnie i rogach. Pozyskiwana jest najczęściej z owczej wełny. Niestety w  większości hodowli liczy się zysk i czas - owce najczęściej strzyżone są w pośpiechu, bez jakiejkolwiek staranności, a co za tym idzie, na ich ciele powstają krwawe okaleczenia. W hodowlach zwierzęta są kastrowane i mają obcinane ogony bez znieczulenia. I choć może Ci się wydawać, że nie przykładasz do tego ręki… to pamiętaj, głosujesz swoim portfelem.

KOLAGEN (COLLAGEN, HYDROLYZED COLLAGEN, ATELOCOLLAGEN)

Kolagen pozyskiwany jest ze skóry i kości zwierząt oraz bydlęcych i kurzych embrionów. W ostatnich latach ogromną popularność zdobywa kolagen morski pozyskiwany z rybiej skóry. Kolagen ssaków jest bardzo ceniony na rynku kosmetycznym, a jego  najbardziej pożądaną odmianą jest kolagen pochodzący z tkanki łącznej bardzo młodych cieląt.

MLEKO I PRODUKTY MLECZNE (MILK EXTRACT, MILK PROTEIN, PEG-2 MILK SOLIDS, COLOSTRUM, LAC, LAC POWDER, LACTIS LIPIDA, MILK LIPIDS, LACTIC PROTEINUM, LACTOBIONIC ACID, LACTOGLOBULIN, SINE ADIPE LAC, SODIUM C8-16 ISOALKYLSUCCINYL LACTOGLOBULIN SULFONATE)

Nawet jeśli używacie mleka do kawki, to warto zdawać sobie sprawę z jego realnej ceny. I nie mówimy o tych 3,50zł za litr, tylko o realnym cierpieniu zwierząt na fermach przemysłowych. I z powodu tego cierpienia, które jest niezaprzeczalne, mleko trafiło na naszą listę nieetycznych składników kosmetyków. Przemysł mleczarski traktuje zwierzęta jak towar, nie zaś jak żywe istoty, które widzą i czują. Bardzo często w hodowli przemysłowej dobro zwierząt jest całkowicie pomijane, a liczą się jedynie jak największe zyski. Życie takiej krowy składa się z nieprzerwanego cyklu ciąż, karmienia i maksymalnej eksploatacji, a kończone jest przedwczesną śmiercią z wyczerpania. Po około pięciu latach zwierzęta są tak wyeksploatowane, że nadają się wyłącznie do ubojni.

 

 

Oczywiście to wciąż nie jest zamknięta lista. Niestety można by do niej jeszcze dopisywać składniki… Smutne jest to, że zaczęło nam się wydawać – jako gatunkowi – że mamy prawo do każdego okrucieństwa, bo nam się wszystko należy, bo nam wszystko wolno, bo możemy wszystkiego żądać.

Tak naprawdę o tym jak wygląda ten świat i co jest trendy podejmuje konsument. Wierzymy, że wiedza o składnikach może sprawić, że nasze konsumenckie wybory będą bardziej świadome, a co za tym idzie – lepsze dla szeroko rozumianego świata.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl