Zapraszamy do przeczytania rozmowy o trendach 2022 z Kasią Fanajło właścicielką pracowni projektowej Fanajło Home Design Decor
Czy jakieś trendy z 2021 roku wciąż pozostają „w obiegu”?
Oczywiście, że są takie trendy! Zauważyłam zdecydowany powrót do natury. Coraz większą uwagę przykładamy do jakości materiałów, ich pochodzenia i tego jak trwałe mają szansę być. Dlatego drewno naturalne, kamień, kolory ziemi nigdy nie wychodzą z mody – są ponadczasowe. W tej chwili, jako pracownia projektowa, coraz więcej mamy projektów w stylu japandi, boho czy minimalizmu łączącego funkcjonalność z naturą. Pomimo tego, że kolorem roku wg Pantone jest Veri Berry (odcień niebieskiego fioletu) to myślę, że jako konsumenci jesteśmy świadomi, że takie trendy szybko mijają. Niechętnie wprowadzamy chwilowe mody do wnętrz, które przecież robimy na dłużej niż jeden sezon… Chcemy czuć w nich harmonię, spokój - w obecnych, niełatwych czasach takie wartości są na wagę złota i widać je w podejściu do aranżacji wnętrz.
A skoro mowa o złocie! To kolejny trend, który od długiego czasu się utrzymuje. Wciąż będzie modny, bo delikatne, subtelne dodatki złota w połączeniu z naturalnymi materiałami też sprawdzą się świetnie.
Podobno na salony ma wkroczyć zafascynowanie naturą i ekologią. Jak będzie się to objawiać we wnętrzach? Niektórzy projektaci ogłaszają erę kamienia i marmuru… jak to się ma do trendu ekologiczno-naturalnego? Czy drewno straci na popularności w stosunku do kamienia?
Tak jak mówiłam, zwrot w kierunku natury obserwuję już od dłużego czasu. Jeśli chodzi o kamień&drewno, to dla mnie te dwa materiały ze sobą nie konkurują! Wręcz przeciwnie, one się uzupełniają! Drewno ociepla kamień, nadaje mu przytulności, dodaje energii życiowej. Kamień natomiast pokazuje szlachetność wnętrza, jakość, ponadczasowość i elegancję. Świetnie sprawdzi się w luksusowym wnętrzu w formie połyskującego marmuru, jak i w przestrzeni w stylu japandi w formie np. satynowanego trawertynu czy granitu. Drewno zaś sprawdza się zawsze i wszędzie, choć oczywiście w różnych formach.
Czy sądzisz, że trend na przedmioty vintage, rękodzieło i rzeczy pochodzące z recyklingu będzie się dalej rozwijał?
Takie rzeczy nigdy nie wychodzą z mody! Wg mnie są poza konkurencją o bycie modnym. Antyki użyte w nowoczesnym wnętrzu w odpowiedni sposób będą jego ozdobą. Meble z recyklingu, z widocznym piętnem czasu, genialnie obronią się w industrialnym stylu, a odrestaurowane i bogato zdobione meble zawsze będą pasować we wnętrzach klasycznych. Rękodzieło w formie makramy, wszelkich plecionek, pięknie wpisze się w styl boho. Wśród oferty rękodzielników każdy znajdzie coś dla siebie.
Przytulność i komfort są dalej w modzie? W jakiej formie będą objawiać się w 2022 roku?
Uważam, że to nie jest tylko kwestia trendu, to jest po prostu ważne. Osobiście na przytulność i komfort zwracam szczególną uwagę od zawsze, przy każdym projekcie ten element jest dla mnie ważny. Zależy mi aby nawet we wnętrzu industrialnym było to czuć. Pokazuje to między innymi nasz ostatni projekt loftu. Możemy to osiągnąć dzięki dodatkom – zasłony, poduchy, miękka tapicerka, dywany, koce, świece, rośliny - naturalnem, stonowane detale dają poczucie ciepła.
Podobno czeka nas rewolucja meblowa – czego się spodziewać?
W wyborze mebli coraz więcej ludzi zwraca uwagę na ich jakość. Bardzo chętnie sięgamy po meble drewniane. Ze względu na ich cenę nie są one dostępne dla wszystkich. W tym przypadku trzeba się liczyć z większym wydatkiem niż np. sięgając po meble z płyty. Osoby, które nie chcą wydawać dużych sum na meble, zawsze mogą skorzystać z recyklingu i dać nowe życie starym, drewnianym meblom. Wtedy koszty będą mniejsze - w urządzaniu wnętrz najważniejsza jest kreatywność! J
A co z tkaninami – co jest modne w 2022?
Obecnie hitem jest tkanina boucle – to tkanina pętelkowa, z widocznymi większymi pętelkami. Strukturą nawiązuje do owczej wełny, zresztą często ma jej domieszkę. Można ją spotkać na meblach tapicerowanych, poduchach, kocach, zasłonach dosłownie wszędzie.
Dziękuję za rozmowę.
________________________________________
Katarzyna Fanajło
Ukończyłam studia licencjackie na Instytucie Sztuk Pięknych na wydziale Architektury Wnętrz w Zielonej Górze oraz magisterskie studia na wydziale Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Od tamtej pory nieustannie się szkolę i rozwijam, odwiedzam branżowe wydarzenia w Polsce i za granicą. Ciągle poszukuję inspiracji, pilnie śledzę trendy i nowości w dziedzinie projektowania wnętrz. Biorę udział w największych na świecie targach wyposażenia wnętrz I Saloni w Mediolanie, gdzie poznaję nowe podejście do projektowania, a zdobytą wiedzę chętnie wdrażam do codziennej pracy.
Prywatnie jestem szczęśliwą mężatką i mamą dwóch kochanych chłopców – Filipa oraz Tymona. W wolnych chwilach trenuję bieganie. Marzę o przebiegnięciu maratonu. Moim hobby jest także projektowanie ceramiki i szkła, fotografia analogowa oraz snowboard. Jestem osobą otwartą, pozytywnie nastawioną do życia, spełnioną prywatnie i zawodowo.