Deutsch Polski English Russian
Ostatnie wpisy
We love LOHASWe love LOHAS

LOHAS – to słowo brzmi trochę egzotycznie, dziwnie, jak nowe „hygge”, prawda? Faktycznie ma coś wspólnego z duńskim hygge, bo również jest sposobem na życie, a mówiąc ściślej: na świadome, odpowiedzialne życie.

Misja gospodarcza w DubajuMisja gospodarcza w Dubaju

O wyjeździe na misję gospodarczą do Dubaju. Rozmowa z Małgorzatą Pasierbską i jej córką - Malwiną, która reprezentowała firmę na arenie międzynarodowej. 

Bestsellery
Wosk zapachowy Ginger Spice Cookie
Wosk zapachowy Ginger Spice Cookie

9,00 zł

szt.
Wosk zapachowy Elegant Simplicity
Wosk zapachowy Elegant Simplicity

9,00 zł

szt.
Wosk zapachowy Beautiful Poison
Wosk zapachowy Beautiful Poison

9,00 zł

szt.
Świeca zapachowa Cotton Breath 100G M
Świeca zapachowa Cotton Breath 100G M

69,00 zł

szt.
4 noworoczne postanowienia, które mogą zmienić świat!

4 noworoczne postanowienia, które mogą zmienić świat!

 

 

Początek nowego roku zazwyczaj obfituje w postanowienia noworoczne.  Rok 2020 przyniósł nam sporą zmianę w myśleniu… zatem może nastał czas, by podjąć naprawdę odpowiedzialne postanowienia, które mają potencjał kształtować postawy, które pozytywnie wpłyną na nasz świat? Mamy dla Was kilka propozycji takich postanowień.

Zanim jednak zaczniecie tworzyć listę postanowień, pamiętajcie, że im ich mniej, tym większa szansa na ich zrealizowanie. Lepiej podjąć się realizacji 4 ambitnych celów, niż 14… Badania psychologiczne nad silną wolą pokazują, że ma ona ograniczone zasoby. W związku z tym lepiej nie obarczać jej za bardzo – o ile naprawdę zależy Ci na tym, by postanowienia noworoczne stały się Twoimi nawykami.

Mamy dla Was kilka propozycji, dzięki którym możecie pozytywnie wpłynąć na świat dookoła. Być może część wyda Wam się sztampowa, ale to właśnie o rzeczach oczywistych często zapominamy.

 

  1. Ogranicz plastik

 

Plastik to prawdziwy problem, który dosłownie nas zalewa. Nie chodzi tylko o to, że ludzie śmiecą nim bez skrępowania (wystarczy jeden spacer po lesie by przekonać się, ile papierków po batonikach i plastikowych butelek tam leży). Chodzi o to, że nie nadążamy z jego przetwarzaniem. Pandemia pogorszyła sprawę: jednorazowe rękawiczki, jedzenie zamawianie tylko na wynos, tubki z płynami do dezynfekcji… Nie chodzi o to, że krytykujemy te rozwiązania. Zobaczcie jednak, ile w globalnej skali przyniosło to nowych śmieci. Ile z nich zasili Wielką Pacyficzną Plamę Śmieci i inne tego typu jednostki? Takie myślenie mrozi krew w żyłach, prawda? Dlatego proponujemy Wam, jako jeden  z podstawowych kroków ku lepszym nawykom, ograniczyć plastik w codziennym życiu. Może wydawać Ci się, że to mało… ale tak naprawdę to ma wielkie znaczenie. Jeśli możesz zrezygnuj ze wszystkiego, co jest pakowane w plastiki. Możesz rezygnować stopniowo, ograniczać się częściowo. Zawsze zanim coś kupisz zastanów się czy naprawdę tego potrzebujesz, a może możesz to kupić w innym miejscu i zrezygnować z opakowania? Nie bierz zrywek, zamiast tego noś własne siatki na owoce. Chodź na zakupy z ekotorbą. Staraj się pić kranówkę i używać wielorazowej butelki. To małe, ale wielkie zmiany.

 

  1. Kupuj świadomie

 

Twój portfel, to Twoja wielka siła w konsumpcyjnym świecie. Dlatego jeśli chcesz zmieniać świat na lepsze, zawsze zastanów się głęboko, czy przedmiot, który kupujesz naprawdę jest Ci potrzebny. Może możesz wykonać go sama / sam albo się z kimś wymienić? Czy możesz go kupić z drugiej ręki?  Jeśli musisz lub bardzo chcesz kupić przedmiot nowy, to rozważ, czy jest on przyjazny środowisku. Przypatrz się marce: czy reprezentuje ona wartości, które są Tobie bliskie, czy działa tak, że chcesz ją wspierać? I nigdy, naprawdę nigdy, nie kupuj rzeczy jednorazowych, nie wspieraj zalewającej świat tandety… Rzeczy dobre jakościowo są nie tylko warte swojej ceny. One są przyjazne środowisku. Nie ma potrzeby, by po kilku razach użytkowania wymieniać je na lepszy model…  Nie namawiamy Cię do zakupowej ascezy. Namawiamy do rozsądku.

 

  1. Wykorzystuj ponowie

 

Coraz więcej rzeczy, które nas otaczają, przestaje być „śmieciem” gdy zakończy swoją pierwotną funkcję. Okazuje się, że wiele przedmiotów można ponownie wykorzystać. Doskonałym przykładem są nasze szklane opakowania świec. Pojemniczki, jeśli są w nienaruszonym stanie, możesz do nas zwrócić (podczas targów), ale możesz też dać im drugie życie w swoim domu. Doskonale nadają się by zostać pojemniczkami na przyprawy, wazonami, cukiernicami, pojemniczkami na patyczki (bambusowe!) do uszu czy wielorazowe płatki kosmetyczne. Staramy się tak projektować nasze produkty, by były jak najbardziej przyjazne planecie. I wiecie co? Nie jesteśmy jedyni! Mnóstwo manufaktur i odpowiedzialnych marek  z różnych branż, dokłada wszelkich starań, by ograniczyć szkodliwy wpływ na środowisko i chronić planetę. W zasadzie każda nieetyczna marka (np. producenci parafinowych świec – dla nas są nieetyczni, bo świadomie trują swoich klientów, przez sprzedawanie im parafiny) mają swoje bardziej etyczne odpowiedniki (w przypadku świec to firmy bazujące na woskach sojowych, rzepakowych czy pszczelich).  Proponujemy, żebyś w 2021 zanim coś trafi do kosza, sprawdził/-a czy możesz to ponownie wykorzystać, a jeśli nie Ty – może ktoś na jeden z Facebookowych grup poświęconych recyklingowi czy zero/less waste będzie potrzebować Twojego „śmiecia”. A skoro już coś trafia do kosza, to… segreguj. Niby sztampa, ale wciąż wiele polskich gospodarstw domowych nie przykłada się do tego tematu.

 

  1. Odmów sobie mięsa

 

Światowa produkcja mięsa generuje więcej CO2 niż transport lotniczy, kolejowy, samochodowy i wodny razem wzięty. Są to dane raportu z brytyjskiego instytutu Chatham House. Gazy powstające przy procesach trawiennych zwierząt hodowlanych stanowią ok. 15% globalnej emisji gazów cieplarnianych. Do tego dochodzi produkcja paszy dla zwierząt, która zuboża środowisko naturalne (a  gospodarka rolna prowadzona w sposób zrównoważony, mogłaby uwolnić od klęski głodu część świata). I woda: przemysłowa hodowla zwierząt zużywa ogromne, niewyobrażalne wręcz ilości wody. A czy wiesz, że woda jest jednym z surowców, których mamy coraz mniej? Wysychamy. I to nie tylko w Polsce. Zamiast skupiać się na zmianie świata na lepsze, konsumpcjonizm wmówił nam, że potrzebujemy codziennej porcji mięsa, by być zdrowymi i sprawnymi. Produkcja mięsa jest nieetyczna pod tak wieloma względami, że aż dziwi, że wciąż jest legalna. Jeśli nie razi Cię krzywda i cierpienie zwierząt, to pomyśl o naszym świecie: tylko drastyczne i zdecydowane zmiany mogą zmienić wyrok, który ludzkość na siebie podpisała. W związku z tym całkowite zrezygnowanie z mięsa lub jego mocne ograniczenie naprawdę ma wielkie znaczenie w skali globalnej. W ten sposób możemy realnie zmniejszyć skalę jego produkcji, a więc wpłynąć na skalę zniszczeń, które powoduje w środowisku naturalnym.

 

To tylko 4 postanowienia. Jednak głęboko wierzymy, że ich wprowadzenie w życie będzie miało globalne znaczenie. Pojedynczo niewiele możemy zmienić, ale wspólnie… tak, razem możemy zmienić. A zmiana zaczyna się od małego kroku! 

 

 

Życzymy Wam wszelkiej pomyślności w 2021 roku! Wszystkiego najlepszego!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl