Właśnie bierzemy udział w targach on-line, których hasło i kod rabatowy brzmi "Kupuje Świadomie". I stąd pojawiła się w nas potrzeba odpowiedzenia na pytanie czym świadome kupowanie jest. Z badania „Czy Polacy są odpowiedzialnymi konsumentami” przeprowadzonego w 2017 roku wynika, że aż 68% z nas, za takich konsumentów się uważa. Czy słusznie?
Czym jest odpowiedzialność konsumencka?
Można powiedzieć, że odpowiedzialność konsumencka jest władzą. Klient – konsument – Ty - swoim portfelem głosuje „za” danymi markami. Kupując ich produkty, wspiera ich biznesy. Pośrednio więc wyraża zgodę i aprobatę dla działań przedsiębiorstwa. Dla firmy jest to sygnał, że jej produkty się podobają, ich jakość jest zadowalająca a polityka społeczna firmy, jest akceptowana przez jej klientów. Idąc tym tropem można powiedzieć, że sięgając po ubrania ze znanych sieciówek akceptujesz fakt, że ich pracownicy w Azji to często dzieci, że ludzie są wynagradzani daleko poniżej standardu, a warunki ich pracy są szkodliwe dla zdrowia psychicznego i fizycznego. Jednocześnie zgadasz się na degradację środowiska, którą masowa produkcja tekstyliów powoduje.
Polska odpowiedzialność
Ze wspomnianego wyżej badania wynika, że aż 68% polskich konsumentów uznaje się za świadomych. Jednocześnie tylko 10% badanych deklaruje jako uznane przez siebie za ważne działania marki z zakresu odpowiedzialności społecznej i czyta etykiety czy interesuje się całym procesem produkcji danej rzeczy. Za świadomość konsumencką uznaje się kontrolę konsumpcjonizmu, czyli kupowanie tylko tego, co jest niezbędne. Stawianie na jakość (a nie ilość) i odpowiedzialnego producenta, dla badanych w 2017 roku nie było istotne. Czy słusznie?
Tymczasem to jakość ma szczególne znaczenie
Tak, to właśnie jakość jest wyznacznikiem dobrego produktu. Wytwórca, który nie tworzy chwilówek, tylko stawia na doskonałą jakość swoich produktów, jest najczęściej naprawdę odpowiedzialnym producentem. Taka marka nie zastosuje półśrodków – przykładowo nie kupi tańszych materiałów tekstylnych, by uszyć pościel. Zawsze wybierze materiały, które będą certyfikowane przez OEKO TEX STANDARD lub sama skieruje swój materiał na odpowiednie badania i zacznie produkcję dopiero, gdy będzie mieć pewność, że materiał jest bezpieczny dla zdrowia. Bo producent, dla którego znaczenie ma jakość, dba też o zdrowie swoich klientów. Nie oszukujmy się – nie ma w tej chwili na świecie rzeczy taniej, która jest dobrej jakości. Nie twierdzimy, że tak ścisłe powiązanie ceny z jakością jest dobre (czasem można mieć wrażenie, że producenci przesadzają z ceną) ale jednak jakość oznacza wyższe koszty produkcji. Więcej płaci się za materiały, poświęca się więcej uwagi procesowi powstawania danej rzeczy, często zatrudnia się specjalistów, których się odpowiednio wynagradza. W dodatku jeśli marka chce zrezygnować z plastiku zatruwającego naszą planetę, dostępne rozwiązania też są z reguły droższe. To wszystko ma wpływ na cenę.
Jak kupować świadomie?
Tak, to prawda, że warto kupować rzeczy, które naprawdę są nam potrzebne. Jeśli dana rzecz musi być nowa (bo nie każdy przedmiot zrobiony własnoręcznie czy zdobyty w drodze wymiany spełnia nasze oczekiwania), to poświęć chwilę by poznać jego producenta. Przekonaj się, czy faktycznie jest etyczny. Zadaj sobie pytanie czy chcesz swoimi pieniędzmi wspierać wartości, które reprezentuje? Jeśli możesz, wybieraj małe rodzinne firmy i wspieraj lokalne biznesy. Czy naprawdę chcesz wspierać korporacje? Nie szalej na Aliexpress – tandeta nigdy nie da Ci takiej satysfakcji, jak piękny, stworzony od serca przedmiot, ubranie czy nawet poduszka dekoracyjna. Kupuj lepiej – wybieraj przedmioty lepszej jakości. Tak, zapłacisz za nie więcej, ale kupisz ich mniej. I na pewno ich życie w Twoim otoczeniu będzie dłuższe, niż wielu przedmiotów kiepskiej jakości.
Ty jesteś szefem
Pamiętaj o tym. Każdego dnia, każdy Twój wybór, to głos oddany w jakiejś sprawie. Kupując coś, mówisz „Zgadzam się z tym, co ten przedmiot w całości sobą reprezentuje”. To Twoja decyzja.