Deutsch Polski English Russian

O wpływie parafiny na zdrowie

0
O wpływie parafiny na zdrowie

 

Trująca parafina

 

Większość parafiny dla przemysłu świecowego jest wykonywana z odpadów po procesie rafinacji ropy naftowej, ale można ją też pozyskać ze smoły węgla brunatnego, smoły łupkowej, torfu albo w sposób syntetyczny. Żaden z tych scenariuszy nie brzmi szczególnie zachęcająco, prawda?

 

Badania produktów spalania świec parafinowych przeprowadzone przez American Chemical Society pokazały, jak niebezpiecznym nawykiem jest palenie takich świec. W ramach testu w małym pomieszczeniu palono świece przez ok. 5 godzin, a to co wytwarzały w ramach spalania osadzało się na filtrze węglowym. Następnie skład oparów poddano chemicznej analizie. W jej wyniku dowiedziono, że świece wydzielają do atmosfery wiele toksycznych związków, między innymi: toluen i benzen.  Jeśli nie wiesz, czym są te związki, to spieszymy z drobnym wyjaśnieniem:

 

Toluen jest substancją szkodliwą i toksyczną dla układów: oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego oraz  immunologicznego, jest groźny dla nerek i wątroby. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry, a nawet uszkodzenia mózgu. Toluen obniża także zdolność uczenia się oraz odpowiada za zawroty i bóle głowy (jeśli po długiej "sesji świecowej" boli Cię głowa, to już znasz tego przyczynę!).

 

Benzen jest substancją zaliczaną do grupy lotnych związków organicznych i jest substancją rakotwórczą.

 

Ponadto - okazuje się, że sadza ze spalanych świec parafinowych, jest podobna do tej, która powstaje od wydzielin z rury wydechowej samochodu z silnikiem diesla. Ta wydzielina jest tak samo niebezpieczna dla organizmu ludzkiego, jak bierne palenie i może powodować wiele problemów - od bólu głowy, aż po raka płuc!

 

Jeśli codziennie palisz świecę parafinową, zwiększasz swoje szanse na zachorowanie na raka. O ile organizm dorosłego człowieka jest bardziej odporny, o tyle w przypadku małych dzieci i zwierząt domowych opary świec parafinowych są naprawdę bardzo niebezpieczne i pod żadnym pozorem nie powinno się w ich obecności odpalać takich świec.

 

Na ostateczny skład oparów, które wydziela świeca ma wpływ także knot (w którym często można znaleźć ołów), a w przypadku świec zapachowych – olejki eteryczne (bardzo rzadko są to naturalne olejki).

 

Czy jest alternatywa?

 

Oczywiście – bezpieczną, zdrową i ekologiczną alternatywą dla parafinowych świec są świece naturalne, tworzone na bazie 100% wosku sojowego. Trudno takie znaleźć, bo większość producentów ze względu na oszczędności, decyduje się na blendy, czyli mieszanki wosków. Są one bezpieczniejsze dla zdrowia niż świece parafinowe, ale nie są w 100% bezpieczne. Za to sięgając po świece od marki We Love Candles masz pewność, że wybierasz produkt, który nie zagraża Twojej rodzinie – w naszych świecach nie ma domieszki niczego, co mogłoby zaszkodzić zdrowiu, są tworzone na bazie ekologicznego, certyfikowanego wosku sojowego a olejki eteryczne, których używamy są w 100% naturalne. To zdecydowanie trudniejsza droga - jeśli chodzi o produkcję świec, ale dzięki temu nasze produkty odznaczają się wyjątkową jakością i możemy je sprzedawać z czystym sumieniem! 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl