Deutsch Polski English Russian
Kategorie blog

Wspólnie z Wami wspieramy Komitet Ochrony Praw Dziecka!

0
Wspólnie z Wami wspieramy Komitet Ochrony Praw Dziecka!

 

 

Stan wojenny nas nie powstrzymał

Komitet Ochrony Praw Dziecka jest ogólnopolską organizacją pożytku publicznego, której celem jest bezpłatne pomaganie dzieciom i całym rodzinom. Komitet powstał w 1981 roku, w stanie wojennym. Jego pierwsze posiedzenie było nielegalne, a to właśnie podczas niego, w atmosferze niepokoju i przestrachu, zarząd postanowił chronić dzieci przed skutkami stanu wojennego. To była pierwsza taka organizacja w Europie Wschodniej, której celem – na wzór Zachodnich wzorców – było przeciwstawianie się krzywdzeniu dzieci. Działa nieprzerwanie od 1981 roku, dostosowując swoją aktywność do bieżących potrzeb społecznych i starając się dopasować programy tak, by niosły jak najwięcej pożytku. Jedną z założycielek KOPD była Maria Łopatkowa, polska pisarka i działaczka społeczna, a także Mirosława Kątna: psycholożka, mediatorka, Kawaler Orderu Uśmiechu, wieloletnia i aktualna Przewodnicząca Zarządu Krajowego KOPD. Choć Komitet działa od wielu lat, jego misja (czyli ochrona praw i interesów dziecka) wciąż jest aktualna, a działania podejmowane przez organizację są wciąż tak bardzo potrzebne.

Kampanie KOPD

Wciąż jako społeczeństwo mierzymy się z problemem przemocy wśród rodzin, z wykorzystywaniem seksualnym najmłodszych i krzywdzeniem ich. KOPD przeciwstawia się takim postawom, głównie stawiając na edukację rodziców i wspieranie ich w rozwoju na niełatwej ścieżce rodzicielstwa. Potrzebującym pomocy rodzinom oferujemy bezpłatną, kompleksową pomoc psychologiczną, pedagogiczną i prawną, prowadzimy też mediacje Specjalizujemy się w prowadzeniu warsztatów zwiększających kompetencje rodzicielskie i realizujemy inspirujące wykłady. Mamy w portfolio wiele kampanii społecznych.

Niektóre zrealizowane kampanie społeczne, to:

 

- Nasz najbliższy wróg – kampania mówiąca o tym, że każdy z nas może stać się osobą doświadczającą przemocy, zarówno fizycznej, psychicznej, ekonomicznej. Przemoc ma wiele twarzy i obliczy. Celem kampanii było uświadomienie wszystkim możliwości uzyskania pomocy ze strony KOPD.

 

- Mądre rodzicielstwo – kampania społeczna, w ramach której eksperci (Mirosława Kątna, Dorota Zawadzka, Aleksandra Piotrowska) wypowiadali się i pomagali rodzicom, opiekunom zainteresowanym byciem lepszym rodzicem, opiekunem. Kampania objęła artykuły eksperckie, warsztaty.

 

-Nie pozwól, aby narodziły się w nim demony – kampania przeciwko przemocy wobec dzieci (zarówno przemocy fizycznej, psychicznej jak i seksualnej).

 

- Konkurs Świat Przyjazny Dziecku – ekspercka i innowacyjna inicjatywa ma już 18 lat! Ekspercka kapituła nagradza książki, gry, zabawki, inicjatywy i miejsca przyjazne dzieciom. Logo KOPD jest znakiem jakości i wskazówką dla rodzica, opiekuna że dana rzecz / miejsce, jest bezpieczne, po prostu dobre dla dziecka. Obecnie trwa XIX edycja i przyjmowane są zgłoszenia do Konkursu. Szczegóły na stronie konkursu.  

 

Z powodu pandemii w większości nasze działania przeniosły się ostatnio do świata online. 1 czerwca 2020 roku z okazji Dnia Dziecka, organizowaliśmy koncert z udziałem wspaniałych artystów.

 

We wrześniu zorganizowaliśmy także w Teatrze ROMA webinarium „Troska o dziecko w czasach pandemii” oraz ogłoszenie wyników 18-tej edycji Konkursu Świat Przyjazny Dziecku. Prowadzimy wiele akcji, można nam przekazywać 1 %, wspierać nasze zbiórki publiczne, akcje CSR, CRM, mamy w portfolio liczne strategiczne projekty czy kampanie edukacyjne oraz eventy. Ważną częścią naszych działań jest także współpraca z różnego rodzaju instytucjami, biznesem, mediami oraz osobami znanymi i lubianymi.

 

Na rynku jest też dostępna książka, której autorką jest Przewodnicząca KOPD - Mirka Kątna. Książka nosi tytuł "Smaki dzieciństwa" i opowiada o jej pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi i jest wspaniałą kroniką historii i pracy KOPD. Książkę wydało zaprzyjaźnione z nami wydawnictwoAdamada. Kupując "Smaki dzieciństwa"  wspieracie naszą organizację - 1 zł z każdego sprzedanego egzemplarza przekazany zostanie na nasze cele statutowe.

…nie powstrzyma nas pandemia!

Niesiemy bezpłatną i profesjonalną pomoc wszystkim zgłaszającym się do nas potrzebującym. To, że robimy to bezpłatnie jest możliwe dzięki współpracy z różnymi środowiskami i prowadzonym przez nas kampaniom. W dobie pandemii odnotowaliśmy wzrost zapotrzebowania na pomoc oferowaną przez KOPD, w społeczeństwie nasiliły się lęki i obawy. Działamy, mimo trudności, cały czas przyjmując w naszej siedzibie, a także pracując online (konsultacje i terapie). I na te działania musimy mieć środki, stąd wypomniane projekty i inicjatywy. W samej Warszawie co miesiąc zgłasza się do 200 osób potrzebujących wsparcia. To naprawdę dużo! Wsparcia udzielamy telefonicznie, za pośrednictwem komunikatorów internetowych, e-mailowo i oczywiście, bezpiecznie, w ramach możliwości i realiów – także bezpośrednio.

KOPD tworzą także wolontariusze i stażyści. Pomagają zarówno w pracy recepcji, w obszarze działań klinicznych, jak i PR:  podczas organizacji eventów czy kampanii. To dzięki jednemu z naszych wolontariuszy powstała najnowsza strona konkursu Świat Przyjazny Dziecku. 

Współpraca KOPD z We Love Beds i We Love Candles

Jako marka postanowiliśmy wesprzeć szczytną misję Komitetu Ochrony Praw Dziecka. Dzieci są filarem naszego społeczeństwa i naszym nadrzędnym obowiązkiem jest dbanie o ich dobro. Uważamy, że dzięki edukacji dorosłych naprawdę wiele można zmienić. Dzięki braku zgody na przemoc, można uratować wiele żyć. Dlatego 10% z każdej sprzedaży w naszym e-sklepie przeznaczymy na rzecz KOPD. Jeśli chcesz, by Twoje zakupy wsparły Komitet, koniecznie podaj w uwagach do zamówienia kod: KOPD. Wierzymy, że organizacja dobrze spożytkuje te pieniądze i że dzięki naszemu wkładowi uda się pomóc jeszcze większej ilości osób.

Potrzebujesz pomocy lub znasz kogoś, kto jej potrzebuje?

Odwiedź stronę KOPD i ich social media: FB, Linkedln i instagram, Organizacja na bieżąco publikuje informacje o podejmowanych działaniach, ogłoszenia o prowadzonych grupach psychoedukacyjnych oraz rozlicza się z wyników prowadzonych akcji. Na stronie KOPD dostępne są dane adresowe.

 

----------------------

Tekst opracowany we współpracy z Magdaleną Stachowiak-Alexandrowicz

 

Członek Zarządu KOPD, Manager ds. PR i promocji, pedagog specjalny, specjalista ds. PR i CSR, od osiemnastu lat związana z III sektorem, a przede wszystkim Komitetem Ochrony Praw Dziecka i strategicznymi projektami organizacji. W KOPD odpowiada za działania związane z promocją i fundraisingiem w zakresie praw dziecka, tworzy i realizuje projekty we współpracy z biznesem, instytucjami i celebrytami. Kocha swoją pracę, psy (szczególne członka rodziny: Aryę, adoptowaną wiele lat temu ze schroniska hovawartkę),Power- bar ( czyli ćwiczenia ze sztangą) i Power metal (to z muzyki), muzykę filmową,  kino hiszpańskie i brytyjskie,  a także książki, których czyta kilka naraz. Ceni także piękne zapachy- szczególnie te korzenne i świąteczne, cynamon, imbir, wanilia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl